OILSEED SERVIS s.r.o. dodává na trh plody moruše z Tádžikistánu
Morušovník se pěstoval na dvoře císaře Karla Velikého, již tehdy byly známy jeho přínosy pro lidský organismus. Mnozí z vás si jej možná spojí s hedvábím, jehož vlákna spřádá noční motýl bourec morušový, ovšem my bychom rádi vyzdvihli přínos samotných plodů.
Moruše OILSEED SERVIS s.r.ojsou velmi významným druhem exotického ovoce, svým tvarem se podobají ostružinám, některé mají i podobnou barvu, jiné odrůdy jsou bílé. Stejně jako ostružiny, je ovoce velmi křehké a nelze jej přepravovat na delší vzdálenosti, proto se v místě sklizně ihned suší a teprve pak balí a transportuje do světa.
Karel Veliký však nebyl jediný panovník, který využíval morušovník, povědomí o přínosech tohoto ovoce bylo známo již v Číně před mnoha tisíci lety a plody využívala Tradiční čínská medicína. Dodnes se předepisují lidem s chorobami ledvin a močového ústrojí a trpících chudokrevností. Moruše pomáhá dodávat energii, zbavuje nechutenství a únavy a podporuje vydatný a posilující spánek. Zdraví ledvin má úzkou spojitost s kvalitou vlasů, jejich šedivěním a vypadáváním a kromě morušovníku můžete svým ledvinám výrazně vypomáhat i pravidelnou konzumací fazolí.
Pěstování moruší se výborně daří v Tádžikistánu. Je to bývalá sovětská republika ve střední Asii, je převážně hornatá, ale zároveň v zeměpisné šířce subtropického pásma, přibližně na úrovni Španělska, Itálie, Řecka Turecka. V nížinných oblastech se výborně daří pěstování ovoce a zeleniny, která se tu na místních tržnicích prodává v obrovském sortimentu a poměrně levně, a část výpěstků putuje na export. K nám se dováží například sušené šípky, jablka, meruňky a právě plody morušovníku.
Příznivé teploty a vlhkost vzduchu a úrodná zem, obohacená minerály a stopovými prvky – to je ideální kombinace pro růst a sklizeň zemědělských produktů, které se u nás pěstují pouze na některých místech s delším slunečním svitem.