Nebankovní hypotéka bez doložení příjmu je běžným finančním produktem na našem trhu
Pořídit si vlastní bydlení, nebo platit nájem do cizí kapsy? K takové úvaze vám stačí jednoduché počty. Pokud bychom uvažovali nejnižší sazby nájemného, které se pohybují v částkách kolem 5 tisíc korun měsíčně, za rok to dělá 60 tisíc korun a za deset let rovných 600 tisíc, a to je zhruba cena dvoupokojového bytu v lokalitách, kde jsou v současné době ceny nájemného nastavené v těchto nejnižších sazbách.
Pokud nemáte patřičnou hotovost, a mladí lidé ji zpravidla nemívají, chtějí-li založit rodinu a bydlet ve svém, jediným řešením je úvěr. Pravda, za každou půjčku něco přeplatíte na úrocích, ovšem není to tolik, co byste vyplatili na nájemném. A navíc musíte dodržovat určité podmínky stanovené nájemcem. Dalším problémem může být situace, že se pronajímatel rozhodne byt prodat, a vy budete muset putovat jinam – další náklady na stěhování a zbytečný stres zajistit si včas ve výpovědní lhůtě další nájemní smlouvu.
Proč dát přednost nebankovním společnostem
Bankovní úvěry obecně bývají, na rozdíl od těch nebankovních, levnějšími produkty. Je to však podmíněno celou řadou faktorů. Pro banku je vždy zajímavý klient, který je bonitní. Musí prokázat dostatečnou výši příjmu, nesmí mít negativní záznamy v registrech dlužníků, i když je samozřejmě všechno relativní a v průběhu několika měsíců může být všechno jinak. Banky se pochopitelně jistí zástavním právem zadlužené nemovitosti a půjčují obnos pouze do určité výše, zhruba do 70 procent její reálné tržní hodnoty zjištěné bankovním (interním) odhadcem.
U nebankovních společností vás čeká v některých aspektech postup odlišný. Většina z nich nenahlíží do registrů a reálná je i hypotéka bez doložení příjmů. Jestliže se klient dostane v průběhu splácení bankovní hypotéky do finančních potíží, banka jej po několika upomínkách zaznamená do registru dlužníků. Nebankovní instituce se naopak snaží takovou situaci řešit pružně – splátky se dají odložit, navíc je možné úvěr splatit bez sankcí předčasně, nebo uhradit několik splátek najednou a tím vytvořit finanční rezervu do budoucna.
V zásadě tedy platí, že nebankovní hypotéky jsou nepatrně dražší ve srovnání s bankovními produkty, ale s klientem se zpravidla jedná charakternějším způsobem. Odborníci však radí dodržet zlaté pravidlo – předem rozmyslet, zda budu schopen hypotéku splácet, přece jen je to dlouhodobý proces. A také pečlivě prostudovat smluvní podmínky ještě před podpisem smlouvy.