Malujeme byt
Malování bytu by měl dnes zvládnout téměř každý člověk, který si na to troufne. Důležité je, všechno si nejprve naplánovat. Nabídka potřeb a pomůcek k malování je široká.
Pokud s námi v bytě žijí domácí mazlíčci, měli bychom tento interval zkrátit na polovinu. Některé místnosti, které využíváme na vaření nebo koupelna či chodba, potřebují vymalovat také častěji.
V první řadě bychom si měli vybrat počasí. Pokud to jde, mělo by být teplo a slunečno s možností větrání. Pokud na počasí čekat nemůžeme, dejme se do toho i tak. Musíme také dobře větrat a popřípadě i přitopit, aby malba rychleji schnula a abychom se nezdržovali čekáním na malování dalších vrstev.
Nejprve přikryjeme veškerý nábytek, abychom si usnadnili pozdější úklid. Můžeme použít krycí pásky na okna, dveře a ostatní předměty. Pak si přichystáme podklad. Zbavíme ho nečistot a nerovností a naneseme penetraci.
Velkou pozornost věnujeme výběru barvy. Dnes jsou oblíbeny pro svou odolnost a krycí schopnost barvy disperzní. Na nanášení barvy si můžeme vybrat z nepřeberného množství malířských štětek, štětců, válečků nebo stříkacích pistolí. Válečky jsou v nabídce i takové, co se nemusí namáčet v barvě, ale barva rukojeti se dávkuje přímo do válečku. U tohoto válečku šetříme čas, ale musíme počítat s větší spotřebou barvy. Práce s pistolí je nejrychlejší, ale nadělá mnoho nepořádku, který pak musíme sami uklidit.
Před malováním je dobré, abychom namočili štětku nebo váleček na dvě hodiny do vody. Nebudeme muset potom tak často namáčet do barvy. Začínáme malovat od hran oken a okolo zásuvek a pokračujeme od stropu až k podlaze. Barva na první vrstvu může být řidší, aby se lépe propojila s původní malbou. Druhá vrstva by měla být přesnější a měli bychom postupovat ve směru dopadu denního světla, od oken ke dveřím. Vyvarujeme se tak šmouhám a výsledek bude lepší.