Klasická nebo americká hypotéka?
Chcete si pořídit vlastní bydlení nebo třeba procestovat celý svět? V takovém případě se vám bude hodit šikovná hypotéka, která vám pomůže tento sen zrealizovat. Pojďme se tedy podívat na nejčastější rozdíly, o kterých jste možná až doposud netušili.
Hypoteční úvěr na bydlení
Hypoteční úvěr na bydlení je účelový úvěr, který v současné době nabízí většina bank. Podmínky pro jeho získání se ale s každým rokem zpřísňují. Česká národní banka s určitou pravidelností určuje základní pravidla, kterými se poskytovatelé úvěrů musí řídit. Poslední novela zákona o spotřebitelském úvěru nastala na začátku roku 2020, kdy Česká národní banka zareagovala na začínající celosvětovou pandemii.
Jak už bylo řečeno hypotéka na bydlení je účelový úvěr a je tak spjat s přísnými podmínkami, které je zapotřebí splňovat po celou dobu splácení. Hypotéka nabízí nejvýhodnější úrokovou sazbu na trhu z důvodu, že peníze z ní mohou být čerpány jen za účelem pořízení vlastního bydlení. Banky tak vyžaduje veškeré výdaje spojené s čerpáním úvěru dokládat za pomoci dokumentů, účtenek a faktur.
Americká hypotéka
Americká hypotéka je oproti té na bydlení v mnohých ohledech benevolentnější. Jedná se o neúčelový úvěr a není tak zapotřebí dokládat, na co dlužník finance využije. Tato benevolentnost je ale do značné míry vykoupeny vyšší úrokovou sazbou, která se v současnosti pohybuje kolem 3%.
Americkou hypotéku je možné čerpat jen z 50% zástavní hodnoty nemovitosti a zbytek financovat z vlastních úspor. V praxi to znamená jediné, pokud si chcete pořídit nemovitost v hodnotě 3 000 000 korun, 1 500 000 by mělo pocházet z vlastních úspor. Z toho je jasně patrné, že americká hypotéka je k financování nemovitosti krajně nevhodná.
S americkou hypotékou přichází i řada nebankovních společností, které nabízí americkou hypotéku bez doložení příjmů, která může být skvělou volbou pro ty, kteří nejsou schopni bance doložit výši svých měsíčních příjmů.