Co je to mužská menopauza?
Hormonální změny se ve středním věku nepostihují pouze ženy, ale i muže. Jenom příznaky se samozřejmě lišší.
Výkyvy hormonů jsou naprosto přirozenou součástí stárnutí. U žen jde o poměrně rychlou a prudkou změnu, u mužů probíhá tato změna postupně, a týká se především jejich pohlavních hormonů, což má samozřejmě nejrůznější důsledky.
Probíhá například postupné snížení hladiny testosteronu, které souvisí se stárnutím organismu. Po dosažení věku 40 let probíhá snížení testosteronu asi o 1 % za rok. Ale u většiny mužů se stále drží hladina testosteronu v optimální normě, ale je také velké procento těch, ku kterých se příznaky nízkého testosteronu projeví.
Jak se může snížený testosteron projevovat? Projevy jsou různé, ale můžeme mezi ně zahrnout snížení libida a sexuální aktivity, poruchy erekce a snížení spontánní erekce, otoky mléčných žláz, neplodnost, zvýšené riziko zlomenin, snížená hustota kostí, pocení či návaly horka. Další příznaky mohou být častá únava a psychické problémy, jako jsou úzkosti, snížené sebevědomí, ospalost nebo poruchy spánku.
Rizikovými faktory pro snížení hladiny testosteronu je kromě vysokého věku také nadváha, obezita nebo užívání některých léků. Celková životospráva má velký vliv na hladiny všech našich hormonů, včetně testosteronu.
Pokud jsou hladiny testosteronu opravdu nízké, doktor vám nabídne léčbu pomocí hormonů, kdy vám bude do těla dodáván testosteron. Ale někdy stačí pouze úprava životosprávy, nebo se lékaři zaměří na řešení symptomů nízké hladiny hormonu. U poruch erekce to může být například užívání viagry, únava se řeší dodáním více vitamínů, povzbuzení sexuálního libida se může povést pomocí nejrůznějších bylinek a podobně. Místo umělého podání testosteronu se také můžeme zaměřit na stimulaci žláz, které hormony produkují, a povzbudit tak hormonovou produkci.